
Dom Dziecka w Długiem
Dom Dziecka w Długiem im dr Janusza Korczaka, powiat Krosno, woj. Podkarpackie jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego, zwana dalej ,,placówką socjalizacyjną” wychowanków miejscami dla 30 wychowanków. Zapewniamy dzieciom opiekę całodobową i wychowanie oraz zaspakajamy jego niezbędne potrzeby. Zapewniamy zajęcia wychowawcze, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne i terapeutyczne, rekompensujące brak wychowania w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego. Zapewniamy dzieciom kształcenie, wyrównywanie opóźnień rozwojowych i szkolnych. Podejmujemy działania w celu powrotu dziecka do rodziny naturalnej, znalezienia rodziny przysposabiającej lub umieszczenia w rodzinnych formach opieki zastępczej. Pracujemy z rodziną dziecka, organizujemy kontakt z rodzinami zaprzyjaźnionymi jak również odpowiednie formy opieki w środowisku. Jesteśmy świadomi, iż nie zastąpimy dziecku domu rodzinnego, stwarzamy jednak lepsze warunki dla rozwoju dziecka niż nieprawidłowo funkcjonująca rodzina własna.
W domu dziecka pracuję nieprzerwanie od września 1990 roku. Wiele lat byłam wychowawczynią i wzorem moich obecnych, ale już młodszych koleżanek i kolegów przyjmowałam, opiekowałam się, wychowywałam i usamodzielniałam wszystkie moje dzieci. Od 2005 roku jestem pedagogiem i mimo iż nie mam swojej grupy, mogę pochwalić się systematycznymi kontaktami z kilkoma byłymi wychowankami, którzy dzwonią do mnie, w miarę możliwości odwiedzają, czasami pytają o radęZakres czynności i obowiązków pedagoga Domu Dziecka w Długiem
Zadaniem pedagoga jest zdiagnozowanie środowiska rodzinnego wychowanka, powstałych nieprawidłowości i zaniedbań, a następnie podejmowanie dzialań zmierzających do zapewnienia wychowankowi warunków do wszechstronnego rozwoju i w miarę możliwości wzrastania w i wychowawcami placówki oraz instytucjami poza placówką tj. sądami, policją, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, szkołami do których uczęszczają wychowankowie, osrodkami pomocy społecznej, ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi, itp. prawidłowo funkcjonującej rodzinie. Swoje zadania pedagog realizuje w ścisłej współpracy z rodziną wychowanka, psychologiem.
Do zadań pedagoga należy w szczególności: 1. Ścisłe przestrzeganie dyscypliny pracy.2. Kompletowanie dokumentów wychowanka (teczki osobowe).
3. Rozpoznanie sytuacji wychowawczej, opiekuńczej i prawnej wychowanka w jego rodzinie i środowisku.
4. Współdziałanie z sądami, ośrodkami adopcyjno – opiekuńczymi i innymi instytucjami w sprawach wychowanków.
5. Podejmowanie działań mających na celu uregulowanie sytuacji prawnej i majątkowej wychowanków domu dziecka.
6. Współpraca ze szkołami, do których uczęszczają wychowankowie w celu zapewnienia warunków do uzyskania przez nich jak najlepszych wyników nauczania i wychowania.
7. Współdziałanie z nauczycielami i wychowawcami w wykrywaniu przyczyn trudności dydaktycznych i wychowawczych oraz pomoc w ustalaniu właściwych metod oddziaływania na dziecko.
8. Organizowanie różnych form terapi zajęciowej wychowankom wymagającym pomocy wychowawczej.
9. Wyjazdy z wychowankami na rozprawy sądowe, przesłuchania, badania RODK.
10. Opiniowanie zachowań wychowanków na bazie obserwacji własnych oraz zebranych u nauczycieli i wychowawców.
11. Sprawowanie opieki nad wychowankami sprawiającymi szczególne trudności.
12. Współpraca przy opracowywaniu indywidualnych planów i programów pracy z dzieckiem.
13. Udział w posiedzeniach zespołu do spraw oceny okresowej sytuacji dziecka.
14. Udzielanie pomocy wychowankom w rozpoczęciu samodzielnego życia oraz w początkowym okresie po usamodzielnieniu.
15. Udzielanie pomocy wychowankom w rozpoczęciu samodzielnego życia oraz w początkowym okresie po usamodzielnieniu.
16. Prowadzenie systematycznych zapisów swojej działalności w zeszycie zajęć oraz wpisywanie planów rozkładu pracy.
17. Tworzenie warsztatu pracy, podnoszenie go na wyższy poziom poprzez wykonanie i zakup odpowiednich pomocy.
18. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb placówki zleconych przez dyrektora.